MAKALE 1

Spor; belirli kurallar çerçevesinde bedensel, zihinsel ve duygusal gelişime yardımcı olan hem eğlendiren hem de yarıştıran beden hareketlerinin tümüne verilen isimdir. Spor yapmak yaşamımızın altın kurallarından bir tanesi olmalıdır. Özellikle çocukların fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişimlerinin en önemli anahtarı spordur.

Çocukların spor yapmasının pek çok faydası bulunmaktadır. Sporun yalnızca fiziksel gelişim ve sağlığa yararı olduğunu sansak da özellikle çocukların hem eğitim hem de sosyal hayatlarında pek çok kazanç sağlar. İster bireysel ister takım olarak düzenli bir şekilde spor yapan çocuklar, yetişkinlik dönemlerinde de spora devam etmelerinin yanı sıra yaptıkları sporun avantajlarını yaşamaya devam ederler. Sporun çocuklara faydalarını sıralayacak olursak;


 • Özgüven Sahibi Olurlar
 • Spor yapan çocuklar, yaşıtlarına oranla daha özgüven sahibi olmaktadırlar. Düzenli bir biçimde yapılan spor çocukların dışa dönük ve çok yönlü olmalarını sağlar. Aynı zamanda fiziksel olarak sarfettikleri efor sayesinde daha az stresli olurlar. Bu sebeple spor yapan çocuklar; depresyon, kaygı vb durumlardan spor yapmayanlara oranla daha az etkilenirler.

 • Sağlıklı Gelişirler
 • Spor yaparken yüksek enerji harcayan çocuklar, harcadıkları enerjiyi geri kazanabilmek adına dengeli ve düzenli beslenirler. Kas ve kemik gelişimini sağlayan sporun faydalarından bir tanesi de beslenmeyi tetiklemesidir. Ayrıca spor vücudun birçok bölgesini koordineli olarak çalıştırdığı için çocuklarda beyinsel gelişime de katkı sağlar.

 • Disiplinli ve Hedefe Odaklıdırlar
 • Bireysel veya takım sporu farketmeksizin bir spor dalıyla ilgilenen çocuklar, disiplin konusunda başarılıdırlar. Yaptığı spor dalında başarılı olabilmek adına disiplinli olması gerektiğini bilen çocuk; başarılı olmak için kendisine bir hedef belirler ve bu hedefe ulaşmak adına çaba gösterir. Bu sebeple spor yapmayanlara göre spor yapan çocuklarında daha disiplinli ve hedef odaklı bir kişilikleri olduğu gözlemlenir.

 • Refleksleri Güçlüdür ve Odaklanma Becerileri Yüksektir
 • Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak bir spor ile ilgilenmek odaklanma becerisini artırmaktadır. Ayrıca çocuklar hangi spor dalı ile ilgileniyorlarsa o spor dalının spesifik özelliklerine sahip olmakla birlikte güçlü reflekslere de sahip olurlar.

 • Zorluklarla Daha Kolay Baş Ederler
 • Spor yapan çocuklar kazanmanın ve kaybetmenin doğal bir sonuç olduğunu anlarlar. Ayrıca rakibini geçebilmek adına kendi sınırlarını zorlamaya alışan çocuklar, yaşamlarındaki zorlukların daha kolay üstesinden gelebilmeyi öğrenirler. Olumsuz durumlarla mücadele edebilme noktasında spor yapmayan çocuklarla kıyaslandıklarında daha çok başarılı olurlar.

 • Daha Az Sağlık Sorunu Yaşarlar
 • Düzenli bir biçimde sporla ilgilenen çocukların bağışıklık sistemleri daha güçlüdür. Bu sebeple spor yapan çocukların hastalıklarla karşılaşmaları daha az olur. Aynı zamanda obezite gibi sağlık sorunlarından da uzak olurlar. Fiziksel yönden çok daha güçlü olan çocukların spor yapmaları; kemik ve kaş gelişimini sağlamanın yanı sıra akciğer ve kalplerinin de güçlenmesine katkı sağlar.

 • Dışa Dönük Olurlar
 • Spor yapan çocuklarının daha özgüven sahibi olduklarını söylemiştik. Aynı zamanda bu çocuklar rakip, takım, seyirci ve hakem gibi spor müsabakalarındaki insanlarla uyum içinde yarıştıklarından genellikle dışa dönük ve sosyal olurlar.

 • Hızlı Düşünür ve Çabuk Karar Verirler
 • Çocuklar, spor müsabakalarında hızlı olmak ve çabuk karar vermek zorunda kaldıklarından, bir süre sonra bunu hayatlarının her noktasında uygulanabilir hale getirirler. Bu sebeple, spor yapan çocuklar; karar alma, olasılıkları hızlı bir şekilde hesaplayabilme ve matematiksel düşünme konularında kendilerini geliştirirler.
  MAKALE 2

  Jimnastik; hem kız hem de erkek çocuklarının yapabileceği, fiziki ve ruhsal gelişim sürecine katkı sağlayan, bütün sporların öncesinde yapılabilecek olimpik bir branştır. Jimnastik; çocukların fiziksel gelişiminin yanı sıra estetik bir görünüme sahip olmalarını ve boylarına oranla kilo – vücut kas kitlesini dengelemelerini sağlar. Bütün spor dallarının temelini oluşturmakta olan jimnastik sayesinde çocuklar, ilerleyen yaşlarda farklı bir branşa evrildiklerinde bireysel ya da takım sporu fark etmeksizin bir adım önce olacaklardır.

  Bedenin çevikleşmesi, denge, kuvvet, çabukluk, esneklik ve el-göz / sinir-kas koordinasyonu sağlayan bu spora başlangıç yaşı 3’tür. Komut alma becerileri bu yaşta geliştiğinden ve vücuttaki eklem ve kas yapısının kolay bir şekilde şekillenebilmesi için 3 yaş jimnastik için tavsiye edilen yaştır. Ayrıca çocukların spor eğitim ve ahlakını bu yaşta almaya başlıyor olması bütün hayatını doğrudan etkilemektedir.


  JİMNASTİĞİN FAYDALARI NELERDİR?

  Çocukların esnek ve çevik bir vücutlarının olması için en uygun spor dalı jimnastiktir. Hem aletli hem aletsiz çalışma ortamımızla çocukların bedenlerinin doğru bir biçimde çalışmasına destek oluyoruz. Jimnastiğin faydalarını sayacak olursak;  İLETİŞİM BİLGİLERİ

  Adres:
  6070/3 sk. No:3/A İMBATLI MAHALLESİ KARŞIYAKA / İZMİR
  (Medİcal Park Hastanesİ Arkası)
  MAİL:
  İNFO@gymland.com.tr
  Telefon(Cep):
  Telefon(İş):

  İLETİŞİME GEÇİN