fbpx

Cimnatik Yaparak Büyüyen Çocuklar Neler Kazanır?

Çocuklar aktif bir yaşam tarzından yararlanır ve herhangi bir spora katılırlar. Amerikan Pediatri Akademisi, organize spor dallarına katılmanın gençlerin aktivitelerini artırmaları ve sosyal ve fiziksel olarak gelişmeleri için bir fırsat sunduğuna inanmaktadır. Gym.Net, jimnastiğin, çocuklar için mevcut olan en güçlü, esneklik, hız, denge, koordinasyon, güç ve disiplini içeren en kapsamlı yaşam tarzı egzersiz programlarından biri olduğunu da sözlerine ekledi. İster rekreasyonel jimnastikte ister bir rekabet kadrosunda olsun, jimnastikte öğrenilen beceriler bir çocuğun genel gelişimine fayda sağlayabilir.

Genel Sağlık

Jimnastik, çocukların fiziksel olarak aktif olmalarına, formda ve sağlıklı olmalarına yardımcı olur. Herhangi bir egzersize katılmak, yetişkinlikte obezite, kalp hastalığı ve diyabet riskini önemli ölçüde azaltır. 2010 itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her üç çocuktan biri aşırı kiloluydu ve Başkan Fiziksel Uygunluk ve Spor Konseyi, çocukken öğrenilen alışkanlıkların sıklıkla yerine getirilmesi nedeniyle “gençler arasında orta ve güçlü fiziksel aktiviteyi teşvik etmenin önemli olduğunu” belirtiyor. yetişkinliğe. Jimnastiğe düzenli katılım, çocuklara sağlıklı bir yaşam tarzının nasıl yaşanacağını öğretebilir ve büyüdükçe spora dahil olmaya devam edebilir.

Sosyal Yardımlar

Jimnastiğe katılmak çocukların daha iyi uyumasına yardımcı olabilir ve yaşamdaki fiziksel ve duygusal zorlukları daha iyi ele almak için onları becerilerle donatabilir. Düzenli bir jimnastik dersine katılmak, küçük çocuklara kendi yaşlarındaki insanlarla iletişim kurma, bir takım içinde çalışma ve yetişkinlerle etkileşim kurma fırsatı verir. Boston Jimnastik Akademisi, jimnastik çocuklarına dinleme, talimatlara uyma, sırayla gitme, sessiz olma ve başkalarına saygı duyma gibi sosyal becerileri öğrenme fırsatı verdiğine inanmaktadır. Çocuklar da eğlenir, yeni arkadaşlarla tanışır ve bağımsızlığı öğrenir.

Bağlılık ve Disiplin

Jimnastikin zorlu doğası, bağlılık ve konsantrasyon gerektirir. Jimnastik derslerinin yapısı çocuklara sıkı çalışmanın ve özverinin ne kadar başarılı olduğunu öğretir. Jimnastikteki olumlu deneyimler başarı yoluyla güven oluşturabilir ve çocuklara spora olan bağlılığın kendilerine fayda sağladığını gösterir. Jimnastikte kurallar ve davranış kuralları, çocukların güvenlik kurallarının önemini öğrenmelerine ve başkalarına saygıyı öğretmelerine yardımcı olur.

Motor Beceriler, Koordinasyon ve Denge

Jimnastik, çocukların çeşitli motor ve koordinasyon becerileri geliştirmelerine yardımcı olur ve iyi bir vücut farkındalığı duygusu geliştirmeye yardımcı olur. Genç bir jimnastikçi vücudunun farklı bölümlerini farklı şekillerde kullanmayı öğrenecek. İngiliz Jimnastiği, jimnastiğe katılımın diğer fiziksel aktiviteler, spor ve günlük yaşamda faydalı olabilecek beden farkındalığı, kontrolü ve koordinasyonu geliştirdiğini iddia ediyor.

Kuvvet

Jimnastikçiler mükemmel güç / ağırlık oranlarıyla ünlüdür. Genç yaşta jimnastikte yer almak, iyi kas gücü, dayanıklılık ve gücün temellerini oluşturmaya yardımcı olabilir. Uluslararası Jimnastik Okulu’na göre, jimnastikçiler yalın, tonlu kasların gelişmesine, dengenin iyileştirilmesine ve daha iyi duruşa yardımcı olan düzenli eğitimlerle güçleniyor.