• Telefon
    +90 232 935 46 75
  • Çalışma Saatleri
    Hafta içi 10:00 - 19:00
  • Adres
    İmbatlı Mahallesi 6070/3 Sokak No:3A Karşıyaka / İZMİR

Çocuk, annelerin mutlu hayatlarının doğal bir parçası olmalı.

Dünya da her şey hızla değişirken bu değişime bizler de elbette ki ayak uyduruyoruz. Anne olmakla ilgili de eskiden çok da düşünülmeyen en önemli konulardan biri MUTLU ANNE= MUTLU ÇOCUK denklemi. Geleneksel bazı söylemler günümüzde artık önemini yitirmeye başlıyor. “Saçımı süpürge ediyorum, Yemedim yedirdim giymedim giydirdim, Asla çocuğumu bir bakıcı büyütemez gibi.. Bu söylem ve bakış açılarının değişmeye başladığını, annelerimizin kendilerini de mutlu edecek alanlara sahip olmalarının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Elbette çocuk dendiğinde akan sular duruyor bunun aksi mümkün değil. Emek, sabır, fedakârlık, koşulsuzca sevmek, çocuklarımız için iyiyi, kötüyü seçmek, zaman ayırmak hepsi tabi ki de olmalı fakat bu annelerimizin kendilerini ve kendi hayatlarını çocukları için feda etmeleri gerekliliğini doğurmamalı. Annelik bir armağan fakat anneliği kadın olmanın bir parçası olarak görmek önemli, kadın olmayı anne olmanın bir parçası olarak değil. 

Annelerin, çocuk büyütürken vazgeçmek zorunda olduklarına inandıkları ve onları mutsuz eden bu seçimsizlik bir süre sonra annelerimizin hayattan keyif alamamalarına ve kendilerini mutsuz hissettiren bir yaşam döngüsünün içinde sıkışmalarına sebep olacaktır.  

Bunun olmaması için annelerimize önerilerimiz var; 

Mükemmel anne fenomenine katılmamak (bu zamanla yetersizlik duygusuna sebep olacaktır. Anneliğin her deneyimle keşfedilen bir yolculuk olduğunu unutmamalı, kendinizi acımasızca yargılamamalısınız) 

Çocuksuz da zaman geçirebileceğinizi bilmeli ve bunu yaptığınız da eleştirilere kulak asmamalısınız. (herkes kendisi için bir şeyler yapar öyle değil mi?) 

Çeşitli aktivitelere katılmak ve hobi edinmek ( bu çocuğunuzun ilerleyen zamanlarda size olan hayranlığını arttıracak ve çocuğunuza bir birey olma yolunda örnek olacaksınız) 

Çocuğunuzla aranızda ki bağ kaygılı değil, güvenli bağlanma olmalı. ( eğer siz güvenli bağlanırsanız, çocuğunuzun sizin olmadığınız ortamda korku, stres, yoksunluk, yalnızlık hissetmesini de engellemiş olursunuz, bu da çocuğunuzun ilerleyen yaşlarında kuracağı tüm ilişkilerini de olumlu yönde etkileyecektir.) 

Ve bizce neye ihtiyacınız olduğunuzu görmezden gelmemelisiniz. Siz sizi neyin mutlu edeceğini en iyi bilensiniz. Kendinize vereceğiniz en güzel hediye bazen sadece kendinizi düşünmek olmalı. Kendinizi mutlu edecek zamanları yaratmalısınız. Bu sizin hakkınız ve de yaşamın doğal bir parçası. 

Lütfen unutmayın çocuğunuzun en çok ama en çok mutlu bir anneye ihtiyacı var. 

Sohbete Başla
Whatsapp Destek Hattı
Bilgi almak istediğiniz bir konu mu var? Whatsapp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.